ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ارسال مجدد ایمیل فعالسازی

معاون گردشگری:مراکزگردشگری راسرپانگه داشتیم /رییس هیأت‌مدیره دفاترخدمات مسافرتی:چه کارمثبتی کردید؟

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درنشست مجازی با مدیران کل و معاونان گردشگری استان‌ها که با هدف برنامه‌ریزی نهایی به منظور برگزاری مراسم گرامی‌داشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ در محل این معاونت برگزارشده بود ازعملکرد این وزاتخانه دربحران کرونا دفاع کرد.

ولی تیموری با اشاره به این‌که در یک سال و نیم اخیر که صنعت گردشگری کشور درگیر رکود ناشی از بحران جهانی کرونا بوده و تلاش شده است به هر نحو ممکن و با توجیه اعضای ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا جریان گردشگری کشور متوقف نشود، اظهار کرد: در حال حاضر و با توجه به سرعتی که در روند واکسیناسیون عمومی در کشور شکل گرفته است، پیش‌بینی می‌شود هفته گردشگری به روزهای پرنشاط و امیدواری صنعت گردشگری برای شروع دوباره تبدیل شود.

او افزود: تلاش مستمر برای حفظ صنعت گردشگری در مشاغل گروه یک، یکی از مهم‌ترین اقداماتی بوده است که در پیک‌های متعدد پاندمی کووید -۱۹ سبب سرپا نگه داشتن مراکز گردشگری و مشاغل وابسته به این حوزه شده است تا حتی با حداقل امکان و رعایت پروتکل‌های تعریف‌شده به فعالیت خود ادامه دهند. همواره تلاش کرده‌ایم تا ضمن دفاع از حقوق فعالان این حوزه نه تنها مانع از تعطیلی کسب وکارهای مربوطه شویم، بلکه با قراردادن صنعت گردشگری در گروه مشاغل اضطراری، انتفاعی هرچند محدود را برای فعالان این حوزه به وجود آوریم.

معاون گردشگری اظهار کرد: نتایج تلاش برای حفظ صدور روادید گردشگری سلامت سبب شده است تا بیش از۲۳۰ دفتر خدمات مسافرتی که در این زمینه فعال بوده‌اند بتوانند علی‌رغم شرایط موجود به فعالیت خود ادامه دهند و در فرآیند جذب وحفظ گردشگران خارجی به عنوان مشتریان خود به ایفای نقش بپردازند.

تیموری همچنین رفع محدودیت‌ها به منظور گردشگران خروجی از کشور با همکاری ستاد ملی کرونا را یکی دیگر از اقدامات ابتکاری برای حیات صنعت گردشگری کشور دانست و اظهار کرد: اگرچه هدف اصلی وزارت گردشگری تلاش برای جذب گردشگر به شمار می‌آید، اما برقراری تعاملات و حفظ روابط دوطرفه ازاهمیت قابل توجهی در توسعه گردشگری دو کشور برخوردار است،لذا فراهم آوردن امکان رفت و آمد هموطنان و سفر به مقاصد کشورهای مختلف طبق پروتکل‌های تعریف‌شده و جلوگیری از تصمیماتی نظیر قرنطینه‌های اجباری در مرحله ورود به کشور اقدامی در راستای حمایت ازفعالان گردشگری بوده است.

معاون گردشگری درادامه برگزاری تورهای داخلی گردشگری هماهنگ با برقراری سیستم حمل و نقل کشوررا نیزاقدام گره‌گشای دیگر برشمرد و یادآور شد:برگزاری تورهای گردشگری در قالب سفر ایمن و به صورت محدود و تحت نظارت‌ نیز توانسته به نوعی حامی تاسیسات گردشگری کشوربه شمار آید.

چگونه می‌توان به این وزارتخانه و عملکرد آن بالید؟

رییس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاترخدمات مسافرتی ایران به نقد این سخنان پرداخت وعملکرداین وزارتخانه دربحران کرونا رانامطلوب توصیف کرد.

حرمت‌اله رفیعی گفت: متولیان گردشگری کارنامه قابل دفاعی در سال‌های کرونا ندارند، بگویند چه کار مثبتی در حمایت انجام داده‌اند و چه جایگاه و پایگاهی را ایجاد کرده‌اند؟ این همه سختگیریِ ستاد ملی کرونا برای گردشگری به چه خاطر بوده و چه نتیجه قابل قبولی داشته است؟

حرمت‌اله رفیعی در نقد عملکرد متولیان گردشگری در سال‌های کرونا اظهار کرد: به تازگی معاون گردشگری اعلام کرده که ستاد ملی کرونا ورود گردشگران خارجی به ایران را وتو کرده، سوال ما ازمتولیان این است از زمانی که ویروس کرونا درکشوروجهان شایع شده است،چه کار مثبتی در حمایت و برای صنعت گردشگری انجام شده است؟ کدام طرح گردشگری را ستاد ملی کرونا وتو نکرده است که می‌گویند فقط ورود گردشگران خارجی وتو شده است؟ چه حمایتی برای جبران زیان مالی و بیکاری گردشگری شده است؟

اودرادامه گفت:این صنعت جایگاه و پایگاه قوی ندارد. ما به فردی قوی و بانفوذ در ستاد ملی کرونا نیازداریم تا از این صنعت دفاع کند،نه این‌که فقط به فکر حفظ صندلی خود باشد. ما ازمدیرومسؤول انتظار داریم که حق و حقوق این صنعت را بگیرد، خودمان که در ستاد ملی کرونا حضورنداریم.

رییس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران بیان کرد: شاید مسؤولان و متولیان گردشگری کارنامه‌ای از موفقیت‌های بسیار خود برای حمایت از گردشگری هم ارائه دهند، اما شرایط به‌ویژه در یک سال ونیم اخیربه گونه‌ای پیش رفته که تقریبا بخش خصوصی، کارشناسان و حتی نیروهای داخل وزارتخانه رضایت ندارند.

رفیعی با اشاره به آمارگردشگران ورودی درسال‌های پیش از کرونا، اظهار کرد: براساس آماری که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتشر کرده است، فقط نیم درصد اتباع خارجی که به ایران سفر کرده‌اند به عملکرد این وزارتخانه ربط داشته است، ۹۹.۵ درصد دیگر ارتباطی به اقداماتی که این وزارت انجام داده، مربوط نمی‌شود. اگر دستگاهی نمی‌تواند اثرگذار باشد چرا اصلا فعالیت می‌کند؟ چرا حقوق دولتی می‌گیرد؟ چگونه می‌توان به این وزارتخانه و عملکرد آن بالید؟ این آمارها را خودشان گزارش کرده‌اند، ما که ازخودمان آمار نمی‌دهیم.

اوافزود:نزدیک به دو سال است که گردشگری ورودی ایران تقریبا متوقف شده است، هیچ راه علاجی برای آن ندارند و طرح‌هایی هم که ارائه می‌دهند یا اشتباه بوده است،یا بی‌اثر. درباره تورهای داخلی هم یک سال‌ونیم است که با تصمیم‌های اشتباه و سختگیری‌های بی‌اثر مواجه‌ایم. وزارت بهداشت درحالی با فعالیت گردشگری مخالف است که امروزایمنی تمام مراکز بهداشتی زیر سؤال است وبرای ساده‌ترین امور درمانی نمی‌توان با خیال آسوده به مراکز بهداشتی، بیمارستان‌ها و حتی کلینیک‌ها مراجعه کرد، ولی تا به حال نشده که ما گزارشی از انتقال ویروس از تاسیسات گردشگری و یا ایمنی پایین آن‌ها به لحاظ بهداشتی دریافت کنیم. اتفاقا تاسیسات گردشگری به خاطر این‌که از زمان شیوع ویروس کرونا زیر ذره‌بین بوده‌اند،شیوه‌نامه‌ها را درست رعایت می‌کنند.

رفیعی گفت: اگراجازه می‌دادند گردشگری با برنامه پیش برود، سفرهای شخصی را مدیریت و کنترل می‌کردند، هم مردم ایمن سفر رفته بودند و هم نشاط جامعه فراهم شده بود و مردم از افسردگی و غم رها می‌شدند و هم صنعت گردشگری از این بحران طولانی خارج می‌شد، ولی هیچ کسی ازایده‌های موجود که مشابه آن در کشورهای دیگر هم اجرا می‌شود، دفاع و حمایت نکرد.مدام دنبال حاشیه‌سازی و ایجاد چالش برای گردشگری بودند، فقط ۲۰، ۳۰ نامه به مدیران استان‌ها فرستاده‌اند که تشکل گردشگری تشکیل شود، مگر تشکل خصوصی نداریم، چرا به جای حل مشکلات دنبال تشکیلات بودند؟ ml

تاریخ : 6 شهریورماه 1400